Sprzedaż samochodu z kredytem

Sprzedaż samochodu z kredytem

Wiele osób zastanawia się, czy mogą sprzedać samochód, na który zaciągnęły kredyt. Wydawać się może że bank skutecznie utrudni taką transakcję, a sama procedura jest bardzo skomplikowana. Poniżej przybliżymy nieco temat, który w rzeczywistości nie jest taki straszny, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odrobina wiedzy.

Zaciągając kredyt na samochód możemy mieć do czynienia z dwoma ich rodzajami:

Pierwszym z nich jest kredyt gotówkowy. Można go przeznaczyć w zasadzie na dowolny cel – również na zakup pojazdu. W tym przypadku samochód można sprzedać zawsze i bez wiedzy banku, ponieważ od momentu zakupu stajemy się jego pełnoprawnymi właścicielami. Kredyt gotówkowy ma jednak tę wadę, że jest drogi i mało korzystny finansowo dla konsumenta.
Drugi z kredytów to kredyt samochodowy, który jest stosunkowo tani i finansowo korzystniejszy dla klienta banku. Ma on jednak swoje wady, które ujawniają się w momencie chęci sprzedaży pojazdu. Bank w momencie udzielania kredytu samochodowego zabezpiecza swoje roszczenia względem kredytobiorcy. Zabezpieczeniem jest sam przedmiot kredytowania, czyli kupowany pojazd. W konsekwencji sprzedaż samochodu z kredytem bez wiedzy banku jest niemożliwa.

Jak sprzedać auto z kredytem?

W sytuacji, w której nie chcemy dłużej spłacać kredytu, istnieją dwa rozwiązania, z których można skorzystać. Jednym z nich jest wcześniejsza spłata kredytu i uzyskanie pełnych praw do pojazdu. Ta sytuacja dotyczy oczywiście jedynie tych osób, które uzyskały zastrzyk gotówki, pozwalający na tę operację. Drugą możliwością jest omawiana tu sprzedaż samochodu. Co więc należy zrobić, aby tego dokonać?

W pierwszej kolejności należy uzyskać zgodę banku na sprzedaż samochodu z kredytem. Warto przy okazji dowiedzieć się jaka należność pozostała do spłaty po uwzględnieniu pozostałych rat kapitałowych, najbliższej raty odsetkowej oraz ewentualnej prowizji za wcześniejszą spłatę kredytu. W tym miejscu dobrze jest także upewnić się, jak będzie wyglądała procedura sprzedaży i spłaty kredytu, bowiem w zależności od zastosowanego zabezpieczenia kredytu, będą się one między sobą nieco różnić, lecz oczywiście skutek będzie ten sam – spłata kredytu i sprzedaż auta.

Kolejnym krokiem jest oczywiście znalezienie nowego nabywcy. W tym celu możemy stworzyć ofertę sprzedaży pojazdu i oczekiwać na potencjalnych kupujących lub skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która posiada doświadczenie w skupie samochodów z kredytem. Druga droga na pewno jest zdecydowanie prostsza i przyjemniejsza, jednak jak zawsze – wybór ostatecznie należy do sprzedającego.