Sprzedaż samochodu w trakcie leasingu

Sprzedaż samochodu w trakcie leasingu

Kiedy można sprzedać auto w trakcie leasingu?

Naturalnym następstwem chęci pozbycia się pojazdu jest jego sprzedaż. W przypadku samochodów osobowych, będących w leasingu, działanie to nie zawsze jest jednak możliwe. Aby móc sprzedać takie auto muszą upłynąć dwa lata od momentu zaciągnięcia zobowiązania w firmie leasingowej, czyli 40% okresu amortyzacji pojazdu. Po upływie 2 lat odbywa się to przez wcześniejszy wykup pojazdu od firmy leasingowej co wiąże się z koniecznością posiadania dużych środków. Następnie po wykupie możemy już sprzedać pojazd nowemu nabywcy. Jeżeli czas dwuletni jeszcze nie upłynął, to leasing nie pozwoli nam na wcześniejszy wykup pojazdu. Jedyną opcją pozostanie wtedy odkup samochodu od leasingu po cenie rynkowej lub cesja umowy leasingowej na inny podmiot.

Jak sprzedać samochód w leasingu?

Pierwszą rzeczą, jaką należy wykonać, gdy interesuje nas sprzedaż samochodu w trakcie leasingu jest kontakt z firmą Autobana. Warto dowiedzieć się, jakich formalności musimy dopełnić, aby móc przenieść umowę leasingową na nowy podmiot. Podczas rozmowy dobrze jest upewnić się, ile wyniesie cena wykupu pojazdu, aby móc oszacować ofertę.

Sprzedaż samochodu w trakcie leasingu jest nieco bardziej skomplikowana od standardowej, jednak również dość powszechna. Należy przy tym pamiętać, że to na leasingobiorcy spoczywa obowiązek znalezienia kupca. Można w tym celu spytać zaprzyjaźnione firmy czy nie chciałby przejąć leasingu samochodu i czekać na chętnego lub zwrócić się do profesjonalnej firmy, która na co dzień skupuje leasingowane pojazdy.

Drugi sposób na pewno zaoszczędzi dużo czasu i nerwów. Nie trzeba bowiem tracić cennego czasu, czekać na weryfikację firmy przez leasing czy spełnia ona warunki do cesji umowy leasingowej. Ponadto firma, która profesjonalnie skupuje samochody z leasingiem, daje gwarancję udanej i sprawnej transakcji, a także służy radą w procesie dopinania formalności.