Cesja leasingu samochodu

Cesja leasingu samochodu

Dwa oblicza leasingu, czyli czemu tak często chcemy się go pozbyć?

Rozwiązanie, jakim jest posiadanie auta w leasingu cieszy się w Polsce znaczną popularnością. Na pierwszy rzut oka może to być atrakcyjna oferta dla tych, którzy nie chcą lub nie mogą uiścić jednorazowej kwoty za samochód, a chcieliby cieszyć się nowym pojazdem i posiadają wystarczającą zdolność oraz wiarygodność kredytową. Z drugiej jednak strony decyzja o zaciągnięciu leasingu zapada niejednokrotnie w okresie prosperity danej firmy, w którym jej możliwości finansowe są większe, a ryzyko niewywiązania się z umowy leasingu zdaje się być niemal niezauważalne. Lepsze i gorsze okresy zdarzają się w każdym przedsiębiorstwie i jest to całkowicie naturalne. Gdy wiedzie się jednak gorzej, okazuje się, że zobowiązania, jakie zaciągnęliśmy wcześniej ciążą nam jak nigdy, a ich spłata jest w danej chwili prawie niemożliwa. Bywają również sytuacje, w których powodem, dla którego chcemy zakończyć leasing przed czasem jest zakończenie działalności gospodarczej, znudzenie samochodem, wyjazd zagraniczny, czy nawet powiększenie rodziny głównego użytkownika pojazdu. Są to niektóre z momentów, w których leasingobiorcy rozmyślają jak pozbyć się leasingu samochodu.

Cesja leasingu samochodu
Zakończenie leasingu przed czasem z Autobana.pl

Zakończenie leasingu przed czasem

Biorąc w leasing samochód osobowy lub dostawczy podpisujemy zobowiązanie finansowe na minimum dwa lata, a niejednokrotnie – w zależności od możliwości finansowych i wartości pojazdu – na wiele dłużej. W tym czasie, oprócz opłaty wstępnej, należy co miesiąc spłacać raty, dokonywać regularnych przeglądów oraz opłacać składki ubezpieczeniowe. W sytuacji, w której zamykamy działalność gospodarczą, środki finansowe nie pozwalają nam już na takie wydatki lub wybrany samochód nam nie odpowiada, wiele osób zastanawia się, jak sprzedać samochód w leasingu.

Niestety w tym momencie natrafiają na mur w postaci firmy leasingowej figurującej w dowodzie rejestracyjnym jako właściciel. Aby pozbyć się umowy leasingowej, to istnieją trzy rozwiązania, które może wybrać leasingobiorca.

Zakończenie leasingu przed czasem​
Cesja leasingu samochodu - Autobana.pl

Przeniesienie leasingu na inną firmę

  1. Czego oczekuje firma leasingowa?

    Firma leasingowa zgodzi się na cesję leasingu pod warunkiem, że nowy leasingobiorca przejdzie pozytywnie weryfikację i spełnia wszystkie kryteria kredytowe nałożone przez leasing. Przy okazji warto dowiedzieć się ile wynosi opłata manipulacyjna za tę operację (z reguły jest to kilkaset złotych)

  2. Oszacuj oczekiwania finansowe

    Kolejnym i najtrudniejszym krokiem jest znalezienie przejmującego nasz leasing. Zanim to jednak uczynimy, warto się dokładnie zastanowić, jakich warunków finansowych oczekujemy. Mowa w tym miejscu przede wszystkim o kwocie odstępnego, jaką chcemy uzyskać za przekazanie leasingu. Aby realnie podejść do sprawy należy sprawdzić:

    • jaka kwota pozostała do spłaty (liczba rat x wysokość raty)
    • wysokość ostatniej raty (o ile różni się od pozostałych)
    • jaka jest cena wykupu pojazdu po ostatniej racie
    • ile wynosi opłata manipulacyjna za cesję

    Przybliżoną kwotę odstępnego, jakiej możemy zażądać, obliczamy odejmując sumę powyższych czynników od rynkowej ceny takiego samego pojazdu, jak ten, którego leasing chcemy przekazać. Innymi słowy suma kwoty odstępnego i wszystkich ww. czynników nie powinna przekraczać rynkowej wartości pojazdu.

  3. Znajdź przejmującego Twój leasing

    W tym momencie wiemy już na czym stoimy i możemy przystąpić do poszukiwania cesjonariusza, czyli podmiotu, który przejmie nasze zobowiązanie. Możliwości jak zawsze jest kilka. Pierwszym, co przychodzi wielu osobom do głowy jest zapytanie do wszystkich naszych znajomych, którzy prowadzą firmę czy nie będą zainteresowani przejęciem leasingu. W ten sposób ryzykujemy jednak utratę sporej ilości czasu. Należy wziąć pod uwagę, że na odzew możemy czekać bardzo długo, co będzie prowadziło do konieczności opłacania kolejnych rat. Dodatkowo trzeba pamiętać, że zainteresowany przejęciem leasingu również musi pozytywnie przejść weryfikację firmy leasingowej. Oznacza to w wielu przypadkach czasochłonne poświadczanie zdolności i wiarygodności kredytowej, które ciągnie się miesiącami.

    Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonej i wiarygodnej firmy, która specjalizuje się w przejmowaniu leasingów. Zapewni ona porady w zakresie formalności związanych z cesją leasingu i znaczącą skróci czas całej procedury. W przypadku serwisu Autobana.pl może to być mniej, niż 14 dni.

Przejęcie leasingu samochodu – warunki

Cesja leasingu samochodu może nastąpić wyłącznie w przypadku, gdy finansujący zapewnia taką możliwość. Należy się więc z nim skontaktować, aby ustalić szczegóły odnośnie warunków przejęcia, a także wymagania, jakie zostaną postawione nowemu nabywcy. Z pewnością zostanie sprawdzona jego wiarygodność, a także zdolność kredytowa, co pozwoli finansującemu upewnić się, że nawiązuje opłacalną współpracę. Dzięki temu, że nasza firma spełnia wszystkie warunki, odstąpienie leasingu samochodu przebiega bez żadnych utrudnień. Zapraszamy do kontaktu!